Jun 2, 2015 Summit League Announces Outdoor Track & Field Academic All-League Teams With the conclusion of the 2015 Summit League Men's and Women's Outdoor Track and Field Championships, the league has...
Jun 3, 2015 South Dakota State Wins Third-Straight Commissioner's Cup Award Jackrabbits earn third consecutive men’s all-sports award and second-straight women’s award
Jun 3, 2015 Fort Wayne Awarded Sportsmanship Award for the Second Time Mastodons claim award for the second time in school history
Jun 1, 2015 ORU's Sequeira Named Gregg Olson Award Semifinalist The annual award is given to a top amateur baseball player who elevates his game to an elite level throughout the...
Jun 1, 2015 #TheSummitLeague Launches Re-Designed Website www.thesummitleague.org powered by PrestoSports features new look, more streamlined and user-friendly interface
May 30, 2015 Four #SummitOTF Athletes Qualify for NCAAs Four more Summit League athletes punch their tickets to Eugene for the NCAA Championships with their performances...
May 30, 2015 ORU Eliminated From NCAA Regionals by St. John's The Golden Eagles end their season with a 41-16 record.
May 29, 2015 NDSU's Van Beek, Teschuk, USD's Wilkes Earn Spots at NCAA Championships Three Summit League athletes qualified for the NCAA Outdoor Track and Field Championships in Eugene, Ore., Friday.
May 29, 2015 ORU Drops NCAA Regional Game to Arkansas, 8-6 Golden Eagle rally falls short in loss to the No. 20 Razorbacks in their NCAA opener.
May 29, 2015 NDSU's Menke, USD's Daly Named to Capital One Academic All-America® Teams North Dakota State pitcher Krista Menke and South Dakota catcher Allie Daly were named to the Capital One Academic...

Scoreboard

Summit League Scoreboard
0
Sat. May 30
Final
10
St. John's (N.Y.)
4
vs. Oral Roberts
@ Stillwater, Okla.
NCAA Regional
0
Fri. May 29
Final
6
Oral Roberts
8
vs. #20 Arkansas
@ Stillwater, Okla.
NCAA Regional | TV: SEC Network/ESPN3
10
Sat. May 23
Final - 10 innings
5
Incarnate Word
6
at Omaha
0
Sat. May 23
Final
6
Oral Roberts
0
vs. Fort Wayne
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard | TV: MidcoSN/ESPN3
0
Fri. May 22
Final
6
Fort Wayne
5
vs. South Dakota State
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard
0
Fri. May 22
Final
2
Incarnate Word
6
at Omaha
0
Thu. May 21
Final
3
South Dakota State
9
vs. Oral Roberts
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard
0
Thu. May 21
Final
11
Incarnate Word
9
at Omaha
0
Thu. May 21
Final
5
North Dakota State
15
vs. Fort Wayne
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard
0
Wed. May 20
Final
3
Fort Wayne
7
vs. South Dakota State
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard
0
Wed. May 20
Final
2
North Dakota State
4
vs. Oral Roberts
@ Sioux Falls, S.D.
Summit League Championship presented by First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard
0
Sat. May 16
Final
1
North Dakota State
6
at Oregon
NCAA Eugene Regional
0
Sat. May 16
Final
3
Western Illinois
11
at Oral Roberts
12
Sat. May 16
Final - 12 innings
4
Omaha
5
at North Dakota State
0
Fri. May 15
Final
7
North Dakota State
0
vs. Brigham Young
@ Eugene, Ore.
NCAA Eugene Regional
0
Fri. May 15
Final
1
Omaha
8
at North Dakota State
0
Fri. May 15
Final
0
Western Illinois
4
at Oral Roberts
10
Fri. May 15
Final - 10 innings
3
Omaha
2
at North Dakota State
7
Fri. May 15
Final - 7 innings
0
Fort Wayne
15
at South Dakota State
0
Fri. May 15
Final
3
North Dakota State
4
at Oregon
NCAA Eugene Regional
Previous Next

Championships

  • May 20-23
    Baseball Sioux Falls Stadium, Sioux Falls, S.D., Hosted by South Dakota State

    Postseason Champion(s)

  • May 13-15
    Outdoor Track & Field Hanson Field, Macomb, Ill., Hosted by Western Illinois

    Postseason Champion(s)

  • May 6-9
    Softball Ellig Sports Complex, Fargo, N.D., Hosted by North Dakota State

    Postseason Champion(s)

  • May 1-3
    Men's Golf La Purisima Golf Course, Lompoc, Calif., Hosted by The Summit League

    Postseason Champion(s)

  • Apr 24-26
    Tennis Dr. Rudy & Rhonda Kachmann Tennis Center, Fort Wayne, Ind., Hosted by Fort Wayne

    Postseason Champion(s)

  • Apr 20-22
    Women's Golf Bayonet Golf Course, Seaside, Calif., Hosted by The Summit League

    Postseason Champion(s)

  • Mar 7-10
    Men's Basketball Denny Sanford PREMIER Center, Sioux Falls, S.D., Hosted by Sioux Falls Sports Authority

    Postseason Champion(s)

  • Mar 7-10
    Women's Basketball Denny Sanford PREMIER Center, Sioux Falls, S.D., Hosted by Sioux Falls Sports Authority

    Postseason Champion(s)

  • Feb 27-28
    Indoor Track & Field Shelly Ellig Indoor Track & Field Facility, Fargo, N.D., Hosted by North Dakota State

    Postseason Champion(s)

  • Feb 18-21
    Swimming & Diving IU Natatorium, Indianapolis, Ind., Hosted by IUPUI

    Postseason Champion(s)

  • Nov 21-23
    Volleyball The Jungle, Indianapolis, Ind., Hosted by IUPUI

    Postseason Champion(s)

  • Nov 13/15
    Men's Soccer CIBER Field Denver, Colo. Hosted by Denver

    Postseason Champion(s)

  • Nov 6/8
    Women's Soccer CIBER Field Denver, Colo. Hosted by Denver

    Postseason Champion(s)

  • Nov 1
    Cross Country Rose Creek Golf Course, Fargo, N.D., Hosted by North Dakota State

    Postseason Champion(s)

Standings

Conf All
Oral Roberts 25-5 41-16
South Dakota State 18-11 33-23
Fort Wayne 13-16 28-26
Omaha 12-18 21-31
North Dakota State 11-19 20-31
Western Illinois 10-20 17-33